Rumień słoneczny może być Mamom znany bardziej pod powszechną nazwą – oparzenie słoneczne. Na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych szczególnie są narażone dzieci – zwłaszcza teraz w upalne, letnie dni. Rumień słoneczny jest reakcją zapalną, która wynika z nadmiernego opalania się lub przebywania na słońcu – na plaży czy nawet na łące. Najbardziej charakterystyczne objawy tego zapalenia, które można zaobserwować u Malucha to zaczerwieniona skóra oraz przekrwienie.
Skóra dziecka szczególnie narażona jest na promieniowanie słoneczne UVA i UVB – to właśnie ich oddziaływanie może ostatecznie doprowadzić do rumienia. Dlatego tak ważne jest, żeby smarować skórę dziecka preparatami z filtrem, które chronią skórę. Trzeba też zwrócić uwagę, żeby nie przebywać w „pełnym słońcu”.
Jeżeli poparzenia słoneczne, które zaobserwowaliśmy na skórze dziecka, są bardzo silne to należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę do lekarza. Objawy, które powinny nas niepokoić to gorączka czy opuchlizna. Jeżeli oparzenia słoneczne nie są zbyt silne, można wówczas sięgnąć po jeden z domowych sposobów – takich jak okłady z jogurtu, kefiru czy zsiadłego mleka. Można też kupić w aptece preparaty, które łagodzą objawy – jednym z nich jest Calmapherol S.C.
Calmapherol S.C jest to krem niesterydowy – przeznaczony do skóry podrażnionej, zaczerwienionej, swędzącej i skłonnej do alergii. Regeneruje skórę dziecka, odżywia oraz pielęgnuje ją.
Właściwe działanie krem Calmapherol S.C zawdzięcza przede wszystkim takim składnikom jak:
- Sól cholinowa (GPI) – odpowiada za proces zapalny. Łagodzi oraz redukuje zaczerwienienia i podrażnioną skórę.
- Tlenek cynku, siarczan cynku i siarczan miedzi – działają antybakteryjnie na skórę oraz wspomagają gojenie podrażnień i zmniejszają stany zapalne skóry.
- Witamina E – łagodzi zaczerwienienia skóry, zmniejszając przy tym uczucie napięcia i szorstkość skóry. Poprzez nawilżenie zapobiega wysuszaniu i pękaniu skóry.
- Alantoina – działa łagodząco, uśmierza oraz wzmacnia regenerację naskórka.